M jak mama i maraton

Dystans 42 kilometrów i 195 metrów to spore wyzwanie, szczególnie jeśli mamy ze sobą małego pasażera. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by je podjąć i pokonać własne bariery – zwłaszcza jeśli akurat zastanawiasz się, jak wrócić do formy po ciąży. Dlaczego warto wziąć udział w maratonie z wózkiem? Jak się do tego przygotować?

Trenując do maratonu z dzieckiem w wózku, można połączyć wiele korzyści. Jest to doskonały sposób na zajęcie się dzieckiem i jednocześnie regularne wykonywanie treningów. W ten sposób można zadbać o siebie, ani na chwilę nie spuszczając z oka malucha – i dostarczać mu tlenu oraz rozrywki.

Bieganie z dzieckiem jest bardziej wymagające, ale dla wielu rodziców również bardziej motywujące. Jednocześnie większy wysyłek równa się szybszym efektom treningów i szybszemu powrotowi do formy po ciąży. Pokonywanie własnych barier ma dla maratończyków szczególne znaczenie. Dodatkowo motywująco działa czas spędzony na świeżym powietrzu razem z dzieckiem oraz chęć wpajania mu sportowego ducha od najmłodszych lat.

Dla dziecka bieg w maratonie to nowe doświadczenia – wiatr, deszcz i słońce, prędkość i wstrząsy. Starsze dzieci są już przynajmniej częściowo świadome, co dzieje się wokoło i udzielają im się emocje towarzyszące imprezom biegowym. Jednocześnie jest to nadal bezpieczna i umiarkowana rozrywka. Maluch może spokojnie zasnąć lub zająć się swoimi zabawkami. Nowoczesne wózki do biegania na tyle amortyzują wstrząsy, że pasażer może drzemać nawet podczas maratonu, kiedy jego rodzic pokonuje właśnie największy dystans w swoim życiu i mierzy się ze swoją słabością.

Przygotowanie do maratonu – ćwiczenia po ciąży

 

Udział w maratonie wymaga doświadczenia i wytrzymałości. Zwykle aby wystartować, należy regularnie trenować przynajmniej przez kilka miesięcy. Do biegu na dystansie ponad 42 kilometrów najlepiej przygotowywać się, ćwicząc praktycznie codziennie. Na pierwszym miejscu pozostaje oczywiście opieka nad maluchem i zdarza się, że potrzeby rodziny oraz różne sytuacje losowe zakłócają regularność treningów. Tygodniowy dystans treningowy powinien jednak oscylować w granicach 40-50 km. Uprawianie sportu przynajmniej 60 minut 4 razy w tygodniu to dawka ruchu, która pozwala na wypracowanie formy i zminimalizowanie ryzyka kontuzji. Pamiętajmy też oczywiście każdorazowo o rozgrzewce przede treningiem i o rozciąganiu na zakończenie. Przy przygotowaniu do maratonu należy pamiętać o dłuższych wybieganiach, które są niezbędne, gdy szykujemy się do startu na dystans ponad 42 kilometrów.

Dla osób, które jeszcze przed narodzinami potomstwa miały sporo doświadczeń biegowych, przygotowanie do maratonu będzie oczywiście łatwiejsze. Zwykle są to osoby aktywne sportowo, trenujące różne dyscypliny. Jeśli jednak ty do nich nie należysz i czujesz się osobą całkiem początkującą, również nic nie stoi na przeszkodzie, aby podjąć wyzwanie. Dla świeżo upieczonych rodziców mało które wyzwanie wydaje się trudne. Kiedy odnajdujesz się w nowej roli i zaczynasz czuć, że dobrze radzisz sobie z obowiązkami rodzica, zyskujesz większą siłę. Mało co będzie w stanie cię powstrzymać. To najlepszy czas, by wprowadzić dobre zmiany i osiągnąć cel, który kiedyś wydawał się bardzo odległy.

Jeśli nie masz doświadczenia w bieganiu na długie dystanse, musisz zacząć przygotowania od małych postanowień. Na początku trening nie musi być biegiem. Rozpocznij regularne ćwiczenia po ciąży i spacery z wózkiem. Stopniowo wydłużaj dystanse i włączaj trucht, a następnie bieg. Z czasem zauważysz, że jesteś w stanie palikować go sobie coraz więcej w trakcie jednego treningu. Nie poddawaj się bez względu na czynniki zewnętrzne, takie jak pogoda.

Nie zaczynaj przygody od startu na ponad 42 kilometry. Jeśli nigdy nie startowałeś w półmaratonie ani biegu na dziesięć kilometrów, zacznij od nadrobienia zaległości. Przygotuj się do pokonania mniejszego dystansu z wózkiem i weź udział w biegu.

Do startu, gotowi, hop!

 

Po kilkumiesięcznych, a czasem nawet kilkuletnich przygotowaniach przychodzi wreszcie czas, by wystartować w maratonie. Bieg z wózkiem jest bardziej wymagający, zatem jeśli chcesz pokonać odcinek ponad 42 kilometrów, musisz opracować plan. Przed startem przemyśl taktykę. Wyznacz tempo biegu i zaplanuj postępowanie w momencie pojawienia się kryzysu. Jeśli startowałeś wcześniej na krótszych dystansach, wiesz już, że takowy zapewne się pojawi. Potrafisz przewidzieć, kiedy mniej więcej się to stanie oraz znasz sposoby, by się z nim uporać. Przed maratonem musisz także dokładnie zapoznać się z przebiegiem trasy, by wiedzieć, czego dokładnie się spodziewać.

Zastanawiasz się, jak wrócić do formy po ciąży? Postaw sobie wyzwanie i pokonaj własne bariery. Start w maratonie z wózkiem to spore osiągnięcie. Sama myśl o pokonaniu takiego dystansu będzie dla ciebie motywacją do regularnych treningów, które są w tym przypadku kluczem do sukcesu. Jeśli za cel stawiasz sobie bieg w maratonie, systematyczne ćwiczenia będą niezbędne. Na szczęście możesz bez trudu połączyć je ze spacerami z dzieckiem.

Jeśli czujesz się niepewnie czy to odpowiedni moment na rozpoczęcie treningów zapraszamy do naszego artykułu Ćwiczenia po ciąży, czyli jak wrócić szybko do formy, który mamy nadzieje rozwieje wszelkie wątpliwości i pozwoli Ci podjąć wyzwanie godne Maratończyka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *