Jakie aktywności są dozwolone w czasie ciąży?

Aktywność fizyczna pozwala utrzymać dobre samopoczucie, prawidłową postawę, korzystnie wpływa na układ oddechowy, krążenia, a także dodaje siły i energii. Również w czasie ciąży sport jest wskazany, ponieważ pozwala poczuć się lepiej, redukuje stres oraz przygotowuje do wysiłku podczas porodu. Należy jednak wykonywać go z umiarem, uważnie obserwując sygnały, jakie daje nam ciało. Jakie aktywności fizyczne są wskazane dla kobiet w ciąży?

Sport to zdrowie, a ciąża to naturalny stan, w którym powinnyśmy pozostać względnie aktywne. Jeśli tylko płód rozwija się prawidłowo i jesteś pod kontrolą lekarza, nie ma przeciwwskazań do wykonywania prostych ćwiczeń i aktywności. Dzięki nim zachowasz lepsze samopoczucie,. Będziesz mieć więcej siły, a po porodzie łatwiej wrócisz do dawnej sylwetki. Należy jednak podejść do tematu ostrożnie i z rozsądkiem. Unikamy ćwiczeń, kiedy istnieją ku temu realne wskazania, takie jak złe samopoczucie, choroby serca czy cukrzyca – albo nieprawidłowy przebieg ciąży.

Aktywność fizyczną należy przerwać, jeśli zauważysz osłabienie, nagłe uderzenie gorąca, problemy z oddechem czy przyspieszenie akcji serca. Bądź czujna, jeśli dziecko zacznie się niespokojnie poruszać oraz gdy niespodziewanie przestaniesz odczuwać jego ruchy. Jeśli podobne objawy będą pojawiać się podczas aktywności fizycznej, będziesz musiała zrezygnować z uprawiania sportu i intensywniejszych aktywności fizycznych.

Zaplanuj lekki trening i bądź regularna

Dopóki jednak czujesz się dobrze i twoje zmęczenie przy ćwiczeniach nie odbiega znacząco od tego, które odczuwałaś przed ciążą – możesz, a nawet powinnaś dużo się ruszać. W czasie ciąży doskonale sprawdzają się długie spacery, pływanie, lekkie ćwiczenia i jogging. Bardzo przyjemnie i relaksująco działa aerobik przy muzyce. Warto zakończyć go każdorazowo ćwiczeniami relaksacyjnymi i oddechowymi. Dobrym wyborem będzie też pilates czy joga – w tym wypadku trening powinien być jednak prowadzony pod okiem specjalisty i musi być dostosowany pod kątem możliwości i potrzeb kobiety w ciąży.

Optymalna dawka ćwiczeń podczas ciąży to trzydzieści minut dziennie. Ćwiczenia nie powinny być forsujące. Każdorazowo powinny być poprzedzone rozgrzewką i zakończone wyciszeniem. Należy pamiętać o wygodnym ubraniu niewywierającym ucisku. W czasie treningu należy pić wodę. Ostatni posiłek spożywamy godzinę przed przystąpieniem do treningu. Trzeba też pamiętać o bezpiecznych warunkach do ćwiczeń. Unikamy sportów, w których może dojść do uderzenia w brzuch czy przewrócenia się. Od sportów drużynowych lepsze będą ćwiczenia indywidualne. Zamiast roweru tradycyjnego, na którym można się przewrócić, wybierz rowerek stacjonarny. Na taniec w zatłoczonym klubie i ostre rozgrywki siatkarskie przyjdzie jeszcze pora. Teraz najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka oraz wasze dobre samopoczucie.

Niedługo po ciąży i okresie połogu, kiedy młoda mama poczuje się lepiej, należy zacząć stopniowo powracać do aktywności fizycznej. Warto już przed porodem zaopatrzyć się wózek biegowy, dzięki któremu możliwe będzie rozpoczęcie treningów razem z maluchem. Ruch na świeżym powietrzu jest niezastąpiony, jak chodzi o dobre samopoczucie, siłę fizyczną oraz zgrabną sylwetkę. Kiedy na świat przychodzi dziecko, nie musimy z niczego rezygnować. Wręcz przeciwnie. To najlepszy czas, by jeszcze lepiej zadbać o siebie. Teraz naprawdę masz dla kogo się starać – a siła fizyczna, uśmiech i witalność z pewnością będą ci potrzebne, być może bardziej niż kiedykolwiek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *