Wybór przyczepki rowerowej – na co zwrócić uwagę?

Dobra przyczepka rowerowa powinna być nie tylko bezpieczna, ale również wygodna – dla dziecka, jak i dla jego rodziców. Jakie czynniki decydują o jakości poszczególnych modeli? Na co zwracać uwagę, wybierając przyczepki rowerowe dla dzieci?

Wybór przyczepki rowerowej jest niewątpliwie ważną kwestią i warto poświęcić mu więcej uwagi. Pośród modeli dostępnych na rynku znaleźć można dobre, bezpieczne wyposażenie, ale również przyczepki, które nie są warte swojej ceny, nawet jeśli nie jest ona wysoka. Warto zainwestować w wysokiej jakości transporter, który zapewni dziecku bezpieczeństwo oraz komfort. Użytkowanie takiego modelu będzie wygodniejsze również dla rodziców, gdyż dobrze zaprojektowana przyczepka da się łatwo składać do transportu, a także szybko i bezproblemowo montować do roweru.

Pojemność

Jednym z podstawowych kryteriów świadczących o jakości przyczepki jest jej ładowność w stosunku do wagi i wielkości. Dobrze zaprojektowany model nie będzie miał dużych gabarytów ani nie będzie ciężki. Jednakowo kabinka będzie wystarczająco przestronna. Znajdzie się też miejsce na bagaż. Lekkie markowe przyczepki rowerowe dla dzieci mogą ważyć nawet o połowę mniej niż ich chińskie odpowiedniki niskiej jakości.

Wielkość kół i amortyzacja

Warto wiedzieć, że im większe koło, tym mniej pojazd będzie podatny na wstrząsy. Przyczepki rowerowe dla dzieci dostępne obecnie na rynku najczęściej zaopatrzone są w koła o średnicy 20 cali i jest to wartość, którą uznać można za optymalną. By jazda po wertepach była jeszcze spokojniejsza dla dziecka, w przyczepkach stosuje się amortyzatory. Przy dokonywaniu zakupu warto zwrócić uwagę na ten element i ocenić jego jakość, gdyż poziom amortyzacji ma bardzo duży wpływ na komfort małego pasażera, a także na jego bezpieczeństwo i zdrowie.

W standardowych tańszych przyczepkach rolę amortyzatorów pełni sprężyna. W dobrych markowych modelach stosuje się opatentowane systemy z regulacją zależną od wagi przewożonego dziecka.

Przy okazji, dokonując wyboru przyczepki, warto zwrócić uwagę również na zawieszenie. Im będzie ono niższe, tym stabilniejszy będzie dany pojazd.

Sposób mocowania do roweru

Najdroższe markowe przyczepki rowerowe dla dzieci zaopatrzone są w przegub kulowy, który uznaje się za najbezpieczniejszy system mocowania do roweru. Dzięki niemu w przypadku upadku roweru przyczepka nie przewróci się. Jest to rozwiązanie warte swojej ceny i jeśli tylko mamy taką możliwość, z całą pewnością warto zainwestować w dobry model, który je posiada. W tańszych przyczepkach stosuje się najczęściej łącznik z przegubem sprężynowym, który jest elastyczny i również ma za zadanie utrzymać niezmienną pozycję przyczepki w razie upadku roweru. Jeśli mocowanie tego typu jest dobrze wykonane, bezpieczeństwo również jest zwiększone. Podczas dokonywania zakupu, zwróćmy dodatkowo uwagę na to, czy przyczepka posiada zaczepiany o ramę pasek, który stanowi dodatkowe zapięcie awaryjne.

Pozycja dziecka w przyczepce

Na komfort dziecka podczas jazdy w przyczepce bardzo duży wpływ ma pozycja siedzenia, a także ilość przestrzeni w kabinie. Bardzo wygodne dla małych pasażerów są modele, w których podczas jazdy przyjmuje się pozycję półleżącą. Umożliwia ona dziecku spokojny sen i wygodny wypoczynek podczas jazdy. Odpowiednio duża kabinka będzie z kolei oferować obszerną przestrzeń na nogi. Dzięki temu dziecko będzie miało dużo miejsca i będzie mogło przyjmować wygodną pozycję, a ponadto z przyczepki będzie mogło korzystać bardzo długo, zanim stanie się ona dla niego za mała.

Wspólne wycieczki mają być przyjemne i spokojne, zarówno dla rodziców, jak i dla małych pasażerów przyczepek. Wyborowi transportera dla dziecka warto zatem poświęcić więcej czasu. Kupując przyczepki rowerowe dla dzieci, dobrze oceńmy każdy model pod kątem wyżej wymienionych aspektów, tak by zainwestować w pojazd, który będzie komfortowy, bezpieczny oraz wystarczająco wytrzymały.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *