Wózki do biegania – wybierz najlepszy!

Wózki do biegania są jedną z lepszych rzeczy, które przytrafiły się aktywnym rodzicom. Dzięki nim możliwe jest jednoczesne opiekowanie się maluchem i uprawianie sportu. Jednak przed wyborem odpowiedniego wózka, warto zastanowić się, czego tak naprawdę od niego oczekujemy, żeby mieć pewność, że kupimy model odpowiadający naszym wymaganiom.

Pierwszą rzeczą, która jest najistotniejsza, to spełnianie odpowiednich norm bezpieczeństwa. Wózki do biegania muszą mieć za sobą bardzo dokładne i wymagające testy, żeby producent mógł mieć pewność, że konstruuje takie modele, które zagwarantują najwyższy komfort zarówno dzieciom, jak i opiekunom.

Ten wymóg bez trudu spełniają najbardziej znane marki. Dlatego, choć czynienie zadość przepisom związanym z bezpieczeństwem, nieco zawęża spektrum dostępnych wózków, to wciąż nie pozwala podjąć ostatecznej decyzji. Zatem przyjrzyjmy się funkcjonalnościom modeli przeznaczonych do biegania na przykładzie Thule Ubran Glide 2.0.

Bezpieczeństwo małego podróżnika

Poza wspominanymi normami, warto jeszcze przyjrzeć się innym elementom, które świadczą o tym, na ile bezpieczne będzie przewożenie w wózku malucha. Do tej grupy bez wątpienia należą pasy bezpieczeństwa. Dobrze, kiedy mają więcej, niż 3 punkty. W przypadku małych dzieci, najlepiej sprawdzą się pasy pięciopunktowe. Warto też sprawdzić, czy wózek jest dostatecznie widoczny – nie powinno brakować w nim elementów odblaskowych.

O bezpieczeństwie dziecka decyduje również fotelik, w którym siedzi. Często trudno sprawdzić przed zakupem, czy jest on dostatecznie ergonomiczny. Dlatego kontroluj sytuację w wózku podczas biegania i upewniaj się, że twoja pociecha siedzi wygodnie i nic jej nie doskwiera.

Kolejna sprawa to hamulce. W drodze może zdarzyć się, iż konieczne będzie natychmiastowe zatrzymanie się. Dlatego warto upewnić się, czy wybrany model wózka biegowego posiada sprawny hamulec, który można łatwo dosięgnąć. Wspomniany już wózek Tule Urban Glide posiada hamulec typu Twist, który jest warty uwagi również przez to, że pozwala zatrzymać wózek nawet w trudnym terenie.

Komfort biegu

Ergonomiczne uchwyty są rozwiązaniem często spotykanym w wózkach. Niemniej, dobrze jest przekonać się jeszcze przed zakupem, czy model, który wybraliśmy, umożliwia indywidualne dopasowanie wysokości uchwytu.

Wygoda biegania jest też związana z brakiem dodatkowych obciążeń, lub z sytuacją, kiedy są one niewielkie. Wobec tego, wózek biegowy powinien mieć sporo dodatkowego miejsca na bagaże. Kosz pod gondolą wózka, lub możliwość przyczepienia torby do uchwytu mogą okazać się bezcenne. Nasz przykładowy Thule Urban Glide 2.0 umożliwia łącznie przewiezienie 34 kilogramów obciążenia.

Wygodnie w czasie biegu ma się czuć przede wszystkim dziecko. Umożliwia to przede wszystkim fotelik, ale także odpowiednia wentylacja wnętrza wózka szczególnie wtedy, gdy jest on osłonięty folią przeciwdeszczową.

Wielofunkcyjność

Wózek przeznaczony wyłącznie do biegania może okazać się niedostatecznie funkcjonalny. Szczególnie wtedy, kiedy bieganie nie wypełnia stu procent naszej obecności poza domem. Dlatego warto mieć możliwość szybkiej transformacji wózka biegowego w model do spacerowania. Thule Urban Glide pozwala i biegać i spacerować, dzięki przedniemu kołu, które – choć skrętne – można zablokować.

Wygoda przechowywania

Rozłożony wózek do biegania zajmuje mniej lub więcej miejsca. W związku z tym warto przyjrzeć się interesującym nas modelom również pod kątem składania i przestrzeni, którą zajmują. Bo o ile w domu można wózek postawić i przeboleć ten zabrany kawałek podłogi, o tyle bagażnika nie damy rady rozciągnąć.

Wybór wózka do biegania powinien być przemyślany. Przede wszystkim dlatego, że od niego zależy poczucie komfortu, a także bezpieczeństwo naszego dziecka. Poza tym, dobrze wybrany wózek będzie nam służył przez dłuższy czas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *