Kiedy można zacząć biegać z dzieckiem w wózku?

Rozbudzanie w dziecku miłości do sportu, powinno zaczynać się jak najwcześniej. Jednak często pojawiają się wątpliwości młodych rodziców związane z tym, kiedy jest ten odpowiedni moment. Ile trzeba czekać, żeby w końcu w pełni wykorzystać przygotowany wózek biegowy? Postaramy się dziś odpowiedzieć na to pytanie.

Odpowiedni sprzęt

Z maluchem można zacząć biegać, kiedy zacznie samodzielnie siedzieć. Dlatego trudno mówić w tym przypadku o konkretnym terminie, ponieważ każde dziecko rozwija się inaczej. Zwykle będzie to jednak między szóstym, a dziewiątym miesiącem życia. Już wtedy bieg z wózkiem może z powodzeniem zastąpić spacery. Kluczowe jest jednak to, aby wybrać dobry sprzęt.
Pierwszym, o czym należy pamiętać przy rozważaniach dotyczących biegania z tak małym dzieckiem, jest właściwy wózek biegowy. To jego jakość i sposób wykonania pozwalają bezpiecznie pokonywać trasy z maleństwem.

Zwykłe wózki w żaden sposób go nie zastąpią i korzystanie z nich przy biegu nie będzie zapewniało dziecku dostatecznej ochrony. Co więcej, trzeba pamiętać, że nie każdy wózek biegowy pozwala na szybsze marsze z maluszkami, które jeszcze nie siedzą. Chodzi przede wszystkim o te, które wykluczają ułożenie dziecka w pozycji leżącej. Wtedy trzeba będzie odczekać do czasu, aż dziecko będzie siedzieć nie tylko samodzielnie, ale też pewnie. Chyba, że istnieje możliwość odpowiedniego doposażenia wózka w elementy pozwalające na stabilną i poprawną pozycję np. gondola kompatybilna z danym modelem wózka.

Wśród wózków, z którymi można maszerować, gdy w środku znajduje się maleństwo, i biegać, gdy zacznie ono siedzieć, znajduje się wózek biegowy Thule Glide 2 Jet. Jednak zanim ci go przedstawimy, musimy wspomnieć jeszcze o kilku kwestiach.

Samopoczucie po ciąży

Niektóre kobiety nie potrzebują zbyt wiele czasu na dojście do siebie po porodzie i nie minie kilka dni, a one już zaczynają stawiać kroki pozwalające na powrót do aktywności fizycznej. Jednak takie sytuacje nie są powszechne. Często potrzeba więcej czasu do tego, żeby zacząć wychodzić na dłuższe spacery. Jeśli to młoda mama ma prowadzić wózek, powinna dopasować aktywność do swoich możliwości.

Inaczej jest w przypadku taty, lub innych osób, które opiekują się maleństwem. Jeśli nie ma przeciwwskazań, spacery i szybsze marsze można rozpoczynać z maleństwem ułożonym w gondoli.
Dajcie sobie czas

Opory wynikające z troski o bezpieczeństwo malucha są bardzo naturalne. Dlatego też nie trzeba od razu porywać się na głęboką wodę. Pierwsze wyjścia z wózkiem wyposażonym w gondolę, mogą po prostu przyzwyczajać maleństwo do spędzania czasu na zewnątrz. Warto przy tym stopniowo wydłużać dystans początkowych spacerów, z czasem zamienić je w szybsze marsze tak, by być gotowym do delikatnego joggingu, kiedy maluszek będzie mógł samodzielnie siedzieć.

W czasie pierwszych rozbiegań z dzieckiem w wózku, zwykle jest się pełnym obaw. To zupełnie naturalne, dlatego przygodę z biegiem warto rozpoczynać od spokojnego tempa i lekkich tras.

Wózek biegowy Thule Glide 2 Jet

Jeśli poszukujesz odpowiedniego wózka biegowego, to sprawdź – dostępny u nas w sprzedaży – Thule Glide 2 Jet. Pozwala on na bieganie po różnych nawierzchniach, w związku z czym możesz stawiać na bardzo różnorodne trasy, przy których nie zdążysz się znudzić. Amortyzowane tylne zawieszenie i duże koła (18 cali tylne, 16 przednie) sprawiają, że zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka, jazda jest komfortowa.

Wózek biegowy Thule Glide 2 Jet ma rączkę o regulowanej wysokości, więc łatwo ci będzie dopasować ją do swojego wzrostu. Jest to też idealne rozwiązanie, kiedy z dzieckiem biega więcej osób. W rączce zamontowany jest hamulec typu twist, który pozwala na zachowanie większej pewność kontroli nad wózkiem. Sprawne kierowanie zapewnia również lekka konstrukcja (wózek waży nieco ponad 10 kilogramów!), a także jej aerodynamiczny kształt. Tym samym wózek Thule Glide 2 Jet jest dobrym wyborem na początek przygody z bieganiem.

Ochronę pozycji dziecka gwarantują pięciopunkotwe pasy bezpieczeństwa z osłonkami. Dodatkowe akcesoria producenta sprawiają, że wózek można dostosować do potrzeb niemowląt. Ponadto, wśród nich znajdują się także dodatkowe osłony (przeciwdeszczowa i moskitiera), których obecność zapewni maleństwu komfort jazdy. Natomiast system odblasków w wózku zwiększy waszą widoczność.

Przygodę z wózkiem biegowym dobrze jest rozpoczynać od spokojnych spacerów. Dzięki nim maluch przyzwyczai się do spędzania czasu na zewnątrz, a rodzice i opiekunowie do takiego rodzaju aktywności. W ten sposób uzupełnienie treningów o biegi z dzieckiem w odpowiednim czasie, przyjdzie z łatwością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *