Powrót do biegania po ciąży – 5 praktycznych rad

Kobiety, które przed ciążą były bardzo aktywne, zwykle decydują się na szybki powrót do regularnych ćwiczeń. Po poporodowej fizjoterapii ćwiczenia można rozpocząć po 6 tygodniach przy porodzie naturalnym, a po CC – po około 10 tygodniach. Jak wrócić do formy sprzed ciąży? Oto kilka porad.

Poród jak bieg maratoński

Powrót do sportu po ciąży nie jest łatwy w dużej mierze dlatego, że wydanie dziecka na świat jest samo w sobie ogromnym wysiłkiem. Kolejny etap to połóg, a później próba zrzucenia pociążowych kilogramów i odzyskanie sprawności fizycznej. Cały ten cykl to ogromny wysiłek, dlatego warto dać sobie na niego czas. Ćwiczenia należy wdrażać stopniowo i ostrożnie, obserwując jak reaguje na nie organizm.

Od czego zacząć?

Pierwszy krok to pewność, że zakończył się okres połogu. Trwa on ok. 6 tygodni. Po połogu najpierw należy zatroszczyć się o mięśnie brzucha, grzbietu i obręczy miednicznej, które znacznie osłabiają się podczas ciąży. Ich wzmocnienie to baza, która pozwoli w miarę szybko powrócić do biegania. Początkowo skuteczne i bezpieczne będą ćwiczenia zalecane przez położną lub fizjoterapeutę.

Obowiązkowe zakupy

Przed powrotem do treningów biegowych ,niezbędne będzie uzupełnienie sportowej garderoby o nowy biustonosz do biegania. Wygoda przy aktywności jest niezbędna, dlatego prawdopodobnie konieczny będzie wybór o 2-3 rozmiary większego niż standardowo biustonosza. U mam karmiących powinien być komfortowy, stabilny i dodatkowo nie uciskać kanalików mlecznych, aby zapobiec stanom zapalnym.

Kiedy zacząć?

Jest to bardzo indywidualna sprawa. Zależy m in.od przebiegu porodu oraz kondycji podczas ciąży. Są kobiety gotowe rozpocząć treningi już tydzień-dwa po połogu oraz takie, które będą musiały odczekać kilka miesięcy zanim wyruszą na pierwszą przebieżkę. Należy obserwować swoje ciało i podejmować próby. Jeżeli wysiłkowi towarzyszą niepokojące objawy jak bóle głowy, nudności czy bóle kręgosłupa, warto odłożyć go na później lub znacznie zmniejszyć jego intensywność.

Najlepsza pora na bieganie…

…jest tuż po porze karmienia. Wówczas mamy czują się lżej i jest to po prostu znacznie wygodniejsze. Należy przy tym pamiętać, że mitem jest stwierdzenie, jakoby bieganie negatywnie wpływało na laktację. Przy odpowiednim i regularnym uzupełnianiu płynów oraz właściwej, zbilansowanej diecie taka korelacja nie zachodzi.

Klucz do sukcesu: dobre nastawienie

Mama w formie to szczęśliwsza mama. Należy wyzbyć się przekonania, że nasza aktywność jakkolwiek negatywnie wpływa na dziecko. Codzienny trening 20-30 minutowy nie powinien stanowić problemu – taka krótka rozłąka pozytywnie wpłynie na samopoczucie psychiczne mamy, a nie zaszkodzi maluchowi.

Niezastąpiona będzie odpowiednia motywacja – niekoniecznie konkretna waga czy miara, wystarczy wizja świetnej kondycji fizycznej i dobrego samopoczucia. Motywujące jest to, że kobiety które szybko wracają do aktywności po ciąży wracają do dawnej formy już po 6-7 miesiącach. Odpowiedni wysiłek stymuluje bowiem procesy naprawcze w organizmie i przyspiesza regenerację.

Nie należy obawiać się ćwiczenia po ciąży, lepiej potraktować wysiłek fizyczny jako zasłużoną chwilę dla siebie, której efektem ubocznym będzie szybszy powrót do pięknej sylwetki. Bieganie, fitness, joga, basen to propozycje, z których może skorzystać każda świeżo upieczona mama. W formie będzie szybciej, niż się tego spodziewa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *