Bieganie z dzieckiem – wystarczy zacząć

Nie mam czasu, nie mam siły, nie mam z kim zostawić dziecka – to jedne z popularniejszych wymówek młodych rodziców, którym zarzuca się zaniechanie sportowych pasji po urodzeniu potomka. A prawda jest taka, jak znane przysłowie: dla chcącego – nic trudnego. Przez dostępne na rynku, coraz doskonalsze, wózki do biegania, maruderzy mają jedną wymówkę mniej.

Co zrobić, gdy jest werwa do biegania, ale nie ma możliwości zostawienia dziecka w domu? Wystarczy zacząć biegać razem z dzieckiem! Pierwszy krok w tym kierunku to wybór i zakup odpowiedniego wózka biegowego.

Wózki biegowe to trójkołowce z nieskrętnym przednim kołem. Dzięki takiej budowie wózki do biegania są stabilne, a umieszczane w nich dziecko – bezpieczne, nawet podczas trasy o nierównej nawierzchni. Zniwelowane jest ryzyko przewrotki a jazda w odpowiednim kierunku – bezproblemowa. Istnieją również wózki, które mają skrętne koło, ale są one przeznaczone do biegania w wolnym tempie, po gładkich nawierzchniach (asfalcie).

Wszystkie koła w wózku biegowym są dosyć duże (mają minimum 12” z przodu i 16” z tyłu) i pompowane, co wpływa na zmniejszenie oporów podczas pchania go. Ułatwia to pokonywanie przeszkód i nierówności, a ewentualne wstrząsy są amortyzowane.

Ważnym elementem wózka biegowego jest ręczny hamulec. Znajduje się pod palcami, tak, aby w razie potrzeby móc bez problemu wyhamować wózek jedną ręką. Hamulec pozwala także na kontrolowanie prędkości wózka oraz na szybką reakcję w razie pojawienia się niespodziewanej przeszkody.

Aby zapobiec „uciekaniu” wózka, warto wyposażyć go w solidny pasek. Mocuje się go do rączki wózka, a następnie zakłada na nadgarstek biegacza.

Istotne jest to, aby dziecko wygodnie i stabilnie siedziało w wózku. Rozwiązaniem są pięciopunktowe pasy, które zapewniają dodatkowe zabezpieczenie podczas wyboistej trasy lub dużej prędkości.

Konieczna jest także odpowiednio duża budka, która osłoni dziecko przed wiatrem i słońcem, a także w pewnym stopniu przed owadami. Trzeba mieć na uwadze to, że budka spowoduje zwolnienie tempa biegu, ponieważ będzie stawiać dodatkowy opór – ale warto potraktować to jako wyzwanie.

Wyposażeni w odpowiedni wózek i oczywiście ekwipunek biegacza (buty, strój, czapkę, bidon…) możemy ruszać na trening z dzieckiem. Oczywiście najmłodsi także muszą mieć odpowiedni strój – niezbędna będzie czapeczka, a resztę odzienia ma być właściwie dostosowana do warunków pogodowych. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że podczas jazdy dziecko może być narażone na silny wiatr czy niespodziewane opady i być na takie ewentualności przygotowanym.

Przygodę z bieganiem w wózku mogą rozpocząć maluchy po 9 miesiącu życia, a jeśli chodzi o jazdę terenową granica minimalna to rok. Należy pamiętać aby dziecko ubrać tak, by nie było mu zbyt chłodno. Za to latem warto doposażyć wózki do biegania w moskitierę która osłoni dziecko przed atakami insektów.

Przy właściwej motywacji rozpoczęcie przygody z bieganiem z dzieckiem jest naprawdę proste. Pamiętajmy, że należy stopniowo oswajać malucha z jazdą w wózku biegowym – wybierać krótsze trasy, przetestować jego wytrzymałość. Zawsze powinien kierować nami zdrowy rozsądek; priorytetową kwestią jest tu bezpieczeństwo i komfort dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *